Vše o CNG

Obliba ekologických a ekonomicky výhodných alternativních paliv v ČR roste. Doba, kdy největší roli v úspoře paliva hrály naftové motory, je v dnešní době minulostí. Čeští řidiči, ať už firemní nebo ti soukromí, odhalují kouzlo alternativních paliv a to především toho nejšíře dostupného z nich - stlačeného zemního plynu, neboli CNG. Proto také aktuálně na českých silnicích jezdí již skoro 21 000 CNG vozidel.

Výhody CNG:

Nízké náklady na palivo

CNG je dlouhodobě nejlevnější pohonnou hmotou. Navíc je výhodná cena dlouhodobě garantována fixací spotřební daně na minimální výši. Cena CNG se pohybuje okolo 25 Kč/kg, což odpovídá cca 18 Kč/m3 (1 m3 odpovídá 1 litru benzinu). U vozidel ŠKODA s pohonem na CNG dosahuje úspora až 60 % v porovnání se standardními PHM.

Dostupná pořizovací cena automobilu

ŠKODA Octavia G-TEC je v porovnání s dieselovou motorizací 1,6 TDI 81 kW o 4 000 Kč levnější. Ve srovnání s benzinovou motorizací 1,4 TSI 110 kW je pak verze na CNG pouze o 15 000 Kč dražší, což je ekvivalentem příplatkových hliníkových kol.

Nulová silniční daň pro firmy

Od roku 2009 platí na všechna osobní vozidla a vozidla pro dopravu nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun s CNG  pohonem nulová silniční daň. Tato úspora je tedy dalším důvodem pro využití vozidel ŠKODA s pohonem na CNG do vozového parku vaší společnosti.

Šetrnost k životnímu prostředí

Vozy značky ŠKODA na CNG produkují výrazně méně škodlivin než vozidla s klasickým pohonem. A to nejen dnes sledovaných škodlivin – oxidů dusíku, oxidu uhelnatého, oxidu uhličitého, pevných částic, ale také i karcinogenních látek – polyaromatických uhlovodíků, aldehydů, aromátů včetně benzenu. Rovněž vliv na skleníkový efekt je u vozidel na CNG menší v porovnání s benzínem či naftou.

Bezpečnost

Vozy ŠKODA s pohonem na CNG jsou uzpůsobeny pro provoz na stlačený zemní plyn přímo z výroby. Mají tedy plnou tovární záruku a standardní servisní úkony. Palivo je uloženo v robustních tlakových nádržích vybavených speciálními multifunkčními ventily, takže ani v případě požáru nedojde k explozi, ale plyn se kontrolovaně vypouští. Vozy s pohonem na CNG tak jsou bezpečnější než vozidla na standardní pohonné hmoty. Palivo navíc nelze z vozidla jakkoliv zcizit.

Komfort

Vozy ŠKODA s pohonem na CNG nabízí vlastnosti a komfort, na který jsou uživatelé u značky ŠKODA zvyklý. Plnění CNG je navíc velmi jednoduché a intuitivní. Dalším kladem je pak tichý a kultivovaný chod motoru.

Stále se rozšiřující síť plnících stanic

Dnes je v provozu již přes 170 veřejných stanic, každý rok je předpoklad uvedení minimálně 10 dalších stanic do provozu. Celkově by v ČR mělo být až 250 plnicích stanic. CNG stanice jsou stále častěji umísťovány na standardní čerpací stanice na hlavních dopravních tazích. Možností je také provozování firemní neveřejné stanice přímo v areálu společnosti, či provozování domácí plničky.

Parkování

Stále více garáží umožňuje vjezd CNG vozidel do podzemních garáží v nákupních centrech a obchodních domech.

Dostupnost CNG stanic

ŠKODA OCTAVIA G-TEC:

Škoda Octavia G-TEC
 • Příznivá pořizovací cena (levnější než dieselová verze 1.6 TDI 81 kW)
 • Úspora nákladů na PHM až 50 % (náklad na PHM od 0,80 Kč/km)
 • Celkový dojezd až 1370 km (430 km na CNG, 940 na benzín)
 • Spotřeba 3,5 kg CNG/100 km
 • Verze liftback i combi, nově dostupná i s automatickou převodovkou DSG
 • Motorizace 1.4 TSI 81 kW
Dlouhodobý test Octavia G-TEC

ŠKODA CITIGO G-TEC

Škoda Citigo G-TEC
 • Úspora nákladů na PHM až 60 % (náklad na PHM od 0,70 Kč/km)
 • Celkový dojezd až 620 km (400 km na CNG, 220 km na benzín)
 • Spotřeba 2,9 kg CNG/100 km
 • Třídveřová i pětidveřová verze
 • Motorizace 1.0 MPI 50 kW
Skutečná spotřeba a test Citigo G-TEC

Platba CNG

Většina CNG plnicích stanic je zapojena do platebního systému CNG CardCentra. Ten zajišťuje platbu za CNG a kromě auta na CNG tak potřebujete i tankovací CNG kartu. Stanice jsou samoobslužné a s CNG kartou budete platit jen jednou za měsíc.  Výhodou je zejména neomezená dostupnost.

Otázky k CNG

1. Nevíte, jak se plyn do vozu tankuje? Je to jednoduché…

2. Kde zakoupit CNG Vozy? I v naší nabídce zánovních vozů je možné najít oba tyto modely, a to navíc za velmi výhodnou cenu.

Zobrazit CNG modely

3. Nemáte k dispozici hotovost? Je tu pro Vás výhodné financování od ŠKODA Financial Services. Orientační splátku si můžeme spočítat pomocí kalkulačky u každého vozu.

Otevřít kalkulačku

4. Nevíte, co s Vaším starým autem? Dejte ho na protiúčet, nyní navíc s výkopním bonusem 10,000 Kč při využití financování.

Zjistit více

5. Zajímají Vás reálné testy spotřeby obou vozů? Můžete využít některý z níže uvedených odkazů:

Srovnání 1.6 TDI a G-TEC
Rekordní jízda Octavia G-TEC – 531 km na CNG, celkový dojezd 1 700 km
Do Chorvatska autem za 1 200 Kč

Výhody
ŠKODA Plus

Prodejní systém u certifikovaných prodejců ŠKODA AUTO a.s.

 • Roční kontrola zdarma
 • Tovární záruka ŠKODA AUTO
 • Výhodné pojištìní vozu
Více informací

Financování
ojetých vozů

Vybrali jste si vůz? My vám ho pomůžeme chytře financovat.

 • Nízká splátka
 • Bez poplatků
 • Bez navýšení
Více informací

Hlídací
pes

Sdělte nám o jaký vůz máte zájem a hlídací pes vás automaticky upozorní na naskladnění požadovaného vozu.

Chci nastavit poptávku
Volkswagen Financial Services. Cesta k mobilitě. Škoda Financial Services.
Cesta k mobilitě.
Das WeltAuto. Kvalitní ojeté vozy. Garantováno. Das WeltAuto. Kvalitní ojeté vozy. Garantováno.